sweat - онтологија

запари повеќе

запарат
Вид збор: Глагол, свршен
(се запари) Се испоти и од потта добие црвенило, се воспали од пот.
Албански: djersitem

запоти повеќе

запотат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се нервира, да се мачи.
Албански: mundohem
Употреба: Преносно значење

испоти повеќе

Види и: поти (несв.)
испотат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да се облее со пот.
Албански: djersoj

облее повеќе

облеат
Вид збор: Глагол, свршен
Hаеднаш силно се испоти.
Албански: djersitem

попоти повеќе

Види и: поти (несв.)
(се) попотат
Вид збор: Глагол, свршен
Се поти малку, некое време.

пот повеќе

(едн.) потта
Вид збор: Именка, женски род
Безбојна, солена течност што ја лачат потните жлезди, која се исфрла преку порите на кожата.
Албански: djersë
Употреба: Медицина

поти повеќе

(се) потат
Вид збор: Глагол, несвршен
Покрива со пот по кожата.
Албански: djersit
За прозорци, стакла - се покрие со ситни капки слични на пот, се замагли од водена пареа.
Албански: djersit

препоти повеќе

препотат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика или направи да се поти.
Албански: djersitet
(се препоти) се испоти
Албански: djersitet

роса повеќе

(едн.) росата
Вид збор: Именка, женски род
Капки пот по челото на човек.
Албански: djersë
Примери:
Летна ја роса избило.

спотне повеќе

спотнат
Вид збор: Глагол, свршен
испоти
Албански: djersitem
(се споти) (се) испоти
Албански: djersitem

спотнува повеќе

Види и: спотне (св.)
спотнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) испотува
Албански: djersitem

спотнување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
испотување
Албански: djersitje