swamp - онтологија

плиска повеќе

плискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
излива
Албански: fundos

поплави повеќе

поплават
Вид збор: Глагол, свршен
Стори, направи поплава.
Албански: vërshoj, përmbyt

разлее повеќе

разлеат
Вид збор: Глагол, свршен
За река - ги исполни со вода околните места.
Албански: mbush
(се разлее) За река, вода - излезе од коритото; од садот.
Албански: derdh