suspicion - онтологија

подозрение повеќе

мн. подозренија
Вид збор: Именка, среден род
Претпоставка, сомневање дека нешто не е во ред.

сомневање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
претполагање, допуштање
Албански: dyshim
Состојба на душевна неувереност, колебање, мачни мисли.
Албански: dyshim

шубе повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
сомневање, подозрение
Турски: şüphe
Употреба: Разговорно
Примери:
Има шубе, со шубе е.