surprise - онтологија

изненада повеќе

мн. изненади
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што се случува неочекувано, одненадеж.
Албански: befasisht
Чувство на неочекуваност.
Албански: befasi

изненадување повеќе

Види и: изненади (св.)
мн. изненадувања
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) Неочекуван настан, постапка или дејство.
Албански: befasi, surprizë

работа повеќе

мн. работи
Вид збор: Именка, женски род
Извик со кој се изразува запрепастување поради нешто непријатно.
Албански: habi

чудба повеќе

мн. чудби
Вид збор: Именка, женски род
чудење
Албански: çudi, habi