surplus - онтологија

вишок повеќе

мн. вишоци
Вид збор: Именка, машки род
Количество или износ што преостанува, што е повеќе од произведеното или од потребното.
Албански: tepricë
Употреба: Економија

прекуброен повеќе

прекубројниот
Вид збор: Придавка
Што е преку предвидениот, над определениот број.

суфицит повеќе

мн. суфицити
Вид збор: Именка, машки род
вишок
Албански: suficit, sufiçit, tepricë
Употреба: Економија