sun - онтологија

доиспече повеќе

Види и: испече (св.)
доиспечат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресонча, доизгори на сонце.
Албански: pjek
Употреба: Преносно значење

сонча повеќе

сончаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Изложи на сонце некого или некој дел од телото.
Албански: rrezit
Употреба: Туризам
Примери:
Го сончаше по малу детето.