sun - онтологија

доиспече повеќе

Види и: испече (св.)
доиспечат
Вид збор: Глагол, свршен
Пресонча, доизгори на сонце.
Албански: pjek
Употреба: Преносно значење

сондевче повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сонце
Примери:
сондевче, мило убаво! / да не го виде момчето?

сонце повеќе

мн. сонца
Вид збор: Именка, среден род
Небесно тело што испушта светлина и топлина.
Албански: diell
Употреба: Астрономија
Светлината и топлината на тоа тело.
Албански: diell

сонцуле повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сонце
Употреба: Деминутив

сонча повеќе

сончаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Изложи на сонце некого или некој дел од телото.
Албански: rrezit
Употреба: Туризам
Примери:
Го сончаше по малу детето.

сонченце повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сонце
Употреба: Деминутив