sulphur - онтологија

сулфур повеќе

(едн.) сулфурот
Вид збор: Именка, машки род
Елемент - тврдо тело со жолтозелена боја.
Латински: Sulphur (S)
Употреба: Хемија

ќуќур повеќе

Вид збор: Именка, машки род
сулфур
Латински: S Турски: kükürt
Употреба: Архаизам , Хемија