suffocation - онтологија

давеж повеќе

мн. давежи
Вид збор: Именка, машки род
Давење, задушување, обично за кучиња.
Албански: mbytje, asfiksi

душење повеќе

Види и: души (несв.)
(едн.) душењето
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) души
Употреба: Медицина
Примери:
При недостаток на кислород доаѓа до душење.

загушување повеќе

мн. загушувања
Вид збор: Именка, среден род
задушување
Употреба: Дијалектен збор