suffering - онтологија

бигор повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
мака, страдање
Албански: vuajtje
Употреба: Преносно значење

желен повеќе

желни
Вид збор: Придавка
страден

мака повеќе

мн. маки
Вид збор: Именка, женски род
Душевна (или телесна) болка, страдање.
Албански: vuajtje

мачен повеќе

мачни
Вид збор: Придавка
Што е намачен, измачен.

напатен повеќе

напатениот
Вид збор: Придавка
Што се напатил многу.

патење повеќе

Види и: пати (несв.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
страдање

патило повеќе

мн. патила
Вид збор: Именка, среден род
патење, беда
Албански: vuajtje, mjerim

страд повеќе

Вид збор: Именка, машки род
патење
Употреба: Поетски збор

страдален повеќе

Види и: страдалнички (прид.)
страдалниот
Вид збор: Придавка
страдалнички

страдалнички повеќе

страдалничка
Вид збор: Придавка
со страдање

страдание повеќе

Види и: страдање (ср.)
мн. страданија
Вид збор: Именка, среден род
страдање

страдање повеќе

Види и: страда (несв.)
мн. страдања
Вид збор: Именка, среден род
Испитување болки.
Албански: vuajtje
патење
Албански: vuajtje
Примери:
Страдањата на народот.

страден повеќе

страдна
Вид збор: Придавка
маченички
Примери:
страдна земја