success - онтологија

афирмација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Успех или истакнување пред јавноста или пред другите.
Албански: afirmim, sukses

победа повеќе

мн. победи
Вид збор: Именка, женски род
Голем успех.
Албански: sukses
Употреба: Преносно значење
Примери:
Победа на изборите.

соумевање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
соумева
Употреба: Книжевен збор

среќа повеќе

(едн.) среќата
Вид збор: Именка, женски род
успех
Албански: sukses

успех повеќе

мн. успеси
Вид збор: Именка, машки род
Позитивен резултат, успешно постигање на нешто.
Албански: sukses
Примери:
Успеси во изградбата на земјата.

успешност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
успех