stultify - онтологија

заштури повеќе

Види и: штури (несв.)
(се) заштурат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане глупав.
Албански: trullos

изветрее повеќе

изветреат
Вид збор: Глагол, свршен
За човек - губи од своите умствени способности, обично од старост.
Албански: fshij
Употреба: Преносно значење