stroke - онтологија

дамла повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Срцев или мозочен удар.
Турски: damla
Употреба: Медицина
Примери:
Го удри дамлата и падна мртов.

изнагали повеќе

изнагалат
Вид збор: Глагол, свршен
Гали, милува многу, во голема мера.
Албански: ledhatoj shumë

мазни повеќе

мазнат
Вид збор: Глагол, несвршен
милува, гали
Албански: lëmoj, përkëdhel
Употреба: Преносно значење

палешница повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
дамла, шлог
Примери:
(клетва) Палешнипата да те фркне - дамла да те удри!

потег повеќе

мн. потези
Вид збор: Именка, машки род
Црта, линија како основен елемент при цртањето, сликањето.
Албански: pash, lëvizje
Употреба: Ликовна уметност

удар повеќе

мн. удари
Вид збор: Именка, машки род
За звукот од удирањето.
Албански: goditje

удир повеќе

Види и: удар (м.)
мн. удири
Вид збор: Именка, машки род
удар