storyteller - онтологија

раскажник повеќе

мн. раскажници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што сака да раскажува.
Употреба: Разговорно

раскажувач повеќе

мн. раскажувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што раскажува нешто; лице што умее убаво, изразно да раскажува.
Албански: rrëfyes