stay - онтологија

задржи повеќе

задржат
Вид збор: Глагол, свршен
(се задржи) Запре, застане, остане извесно време на некое место.
Албански: qëndroj, rri

заседне повеќе

заседнат
Вид збор: Глагол, свршен
се заседи
Албански: qëndroj

мине повеќе

минат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Живее извесен период, престојува некаде.
Албански: kaloj, qëndroj

остане повеќе

останат
Вид збор: Глагол, свршен
Продолжи да престојува, помине време на некое место.
Албански: qëndrim

останок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Останување таму каде што некој веќе се наоѓа - во изразот
Албански: i mbetur

останувачка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
останување
Албански: mbetje, ngelje
Употреба: Разговорно

отседи повеќе

отседат
Вид збор: Глагол, свршен
Седејќи помине некое време, преседи.

прележи повеќе

Види и: лежи (несв.)
прележат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине лежејќи болен до оздравување.
Албански: qëndroj i shtrirë
Употреба: Медицина

престој повеќе

мн. престои
Вид збор: Именка, машки род
Престојување, задржување определено време на некое место.
Албански: qëndrim