starve - онтологија

гладува повеќе

гладуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чувствува недостиг од храна во подолг временски период.

загладува повеќе

Види и: гладува (несв.)
загладуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гладува.

изгладни повеќе

изгладнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да биде гладен.

испости повеќе

испостат
Вид збор: Глагол, свршен
(се испости) Стане слаб, исушен.
Албански: dobësohem
Употреба: Преносно значење

прегладни повеќе

прегладнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане многу гладен.
Албански: untësohet