start - онтологија

настап повеќе

мн. настапи
Вид збор: Именка, машки род
Почеток, стапување на некоја работа, прв пристап кон работата.
Албански: debutim

старт повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Почеток на спортски натпревар.
Албански: start, fillim
Употреба: Спорт