splint - онтологија

расцепка повеќе

мн. расцепки
Вид збор: Именка, женски род
Машински дел кој се употребува за да се спречи одвртувањето на навртките или на завртките.
Употреба: Технологија

шина повеќе

мн. шини
Вид збор: Именка, женски род
Вид гипсен завој.
Германски: Schiene Албански: gishtallë
Употреба: Медицина