spittle - онтологија

пена повеќе

мн. пени
Вид збор: Именка, женски род
Плунки со меурчиња.
Албански: pshtym me shkumë

плуканица повеќе

мн. плуканици
Вид збор: Именка, женски род
Течноста што ја влажи устата.
Албански: pështymë
Употреба: Медицина
Примери:
Му се суши плуканката.

плуканка повеќе

Види и: плунка (ж.)
мн. плуканки
Вид збор: Именка, женски род
плуканица
Употреба: Медицина

плунка повеќе

мн. плунки
Вид збор: Именка, женски род
Продукт на плунковите жлезди во устата.
Албански: pështymë
Употреба: Медицина

плунковен повеќе

плунковни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на плунка, плуканица.
Употреба: Медицина