spice - онтологија

аромат повеќе

мн. аромати
Вид збор: Именка, машки род
Зачин, мирисливо средство.
Албански: aromat, erëz
Употреба: Гастрономија

зачин повеќе

мн. зачини
Вид збор: Именка, машки род
Продукт што се додава на јадењето за подобрување на вкусот.
Албански: erëz
Употреба: Гастрономија