spendthrift - онтологија

мастрафчија повеќе

мн. мастрафчии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што многу троши.
Употреба: Разговорно

трошач повеќе

мн. трошачи
Вид збор: Именка, машки род
Оној што многу троши пари и сл.
Албански: harxhues
Употреба: Економија
Примери:
Голем трошач е.