spawn - онтологија

млеч повеќе

(едн.) млечот
Вид збор: Именка, машки род
Семена течност со кој мажјакот на рибата ја оплодува икрата.
Албански: farë
Употреба: Биологија , Зоологија

мрва повеќе

(се) мрваат
Вид збор: Глагол, несвршен
се мрести

мрести повеќе

(се) мрестат
Вид збор: Глагол, несвршен
Исфрла икра, се размножува (за рибите).
Употреба: Зоологија