spark - онтологија

заболсне повеќе

заболснат
Вид збор: Глагол, свршен
заблесне
Употреба: Дијалектен збор

искра повеќе

мн. искри
Вид збор: Именка, женски род
Многу ситна светкава или усвитена честичка што се изделува од нешто што гори или при удар на тврди тела.
Албански: xixë, shkëndijë
Ситна честица што блеска при силно осветлување; одблесок.
Албански: xixë, shkëndijë
Мал, ситен дел од нешто, трага од некое чувство и сл.
Албански: xixë
Употреба: Преносно значење

искри повеќе

искрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Фрла искри, гори фрлајќи искри.
Албански: xixëllin
Светка, блеска како искра.
Албански: xixëllin
Употреба: Преносно значење

разискри повеќе

разискрат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да прави, да фрла искри, разгори.