sovereignty - онтологија

суверенитет повеќе

(едн.) суверенитетот
Вид збор: Именка, машки род
Во меѓународното право - надворешна и внатрешна независност на една држава.
Албански: sovranitet
Употреба: Дипломатија
Правата на суверен.
Албански: sovranitet
Употреба: Правда

сувереност повеќе

Види и: суверен (прид.)
(едн.) сувереноста
Вид збор: Именка, женски род
суверен