solution - онтологија

вода повеќе

мн. води
Вид збор: Именка, женски род
Раствор, течност слична на вода.
Албански: solucion

излез повеќе

мн. излези
Вид збор: Именка, машки род
Можност за решавање на одреден проблем.
Албански: dalje, solucion
Употреба: Преносно значење

клуч повеќе

мн. клучеви
Вид збор: Именка, машки род
Средство, начин за решавање на некој проблем, за поcтигнување на некоја цел; решавачки фактор.
Албански: çelës, zgjidhje
Употреба: Преносно значење

одгатка повеќе

мн. одгатки
Вид збор: Именка, женски род
Одговор, решение на загатка.

раствор повеќе

Види и: раствори (св.)
мн. раствори
Вид збор: Именка, машки род
(се) раствори
Албански: tretës
Употреба: Хемија

решение повеќе

мн. решенија
Вид збор: Именка, среден род
Одговор на задача, крстословка и сл.
Албански: zgjidhje

солуција повеќе

мн. солуции
Вид збор: Именка, женски род
Решение, излез од некоја замрсена ситуација, прекин на таква ситуација, разјаснување, објаснување.
Примери:
Најде солуција.