soldier - онтологија

аскер повеќе

мн. аскери
Вид збор: Именка, машки род
војник
Турски: asker Албански: ushtar
Употреба: Архаизам

војник повеќе

мн. војници
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на војската на определена држава.
Албански: ushtarë
Употреба: Воен термин

редов повеќе

мн. редови
Вид збор: Именка, машки род
Прост војник, без чин.
Употреба: Воен термин

солдат повеќе

Види и: солдатин (м.)
мн. солдати
Вид збор: Именка, машки род
војник, војска
Германски: Soldat
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
Го зедоа солдат.

солдатин повеќе

мн. солдати
Вид збор: Именка, машки род
солдат
Употреба: Воен термин