socket - онтологија

дупка повеќе

мн. дупки
Вид збор: Именка, женски род
Празнина кон или во внатрешноста на организмот.
Албански: zgavër
Употреба: Медицина , Разговорно

утичница повеќе

мн. утичници
Вид збор: Именка, женски род
приклучница
Примери:
Утикачот стави го во утичницата.

фасонка повеќе

мн. фасонки
Вид збор: Именка, женски род
Направа во која се поставува грлото на електрична сијалица.
Германски: Fassung
Употреба: Разговорно , Технологија