slope - онтологија

врлеж повеќе

мн. врлежи
Вид збор: Именка, машки род
Стрмнина, остра косина.

косина повеќе

мн. косини
Вид збор: Именка, женски род
Навалена површина од нешто; падина, навалена страна.

надолнина повеќе

мн. надолнини
Вид збор: Именка, женски род
Надолно место што се спушта во насока на гледањето, на движењето.

падина повеќе

мн. падини
Вид збор: Именка, женски род
Планинска, ридска косина.
Албански: shpat
Употреба: Географија
Примери:
Се спуштаа по падините на планината.

падинка повеќе

мн. падинки
Вид збор: Именка, женски род
падина
Албански: luginë
Употреба: Географија , Деминутив

урва повеќе

мн. урви
Вид збор: Именка, женски род
стрмнина
Албански: pjerrësi
Употреба: Геологија