skinner - онтологија

дерач повеќе

мн. дерачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дере кожа на животни, на добиток.
Албански: rrjepës
Тој што наплатува премногу, што пљачка, што на подмолен начин зема повеќе пари.
Албански: rrjepës
Употреба: Преносно значење

дерикожа повеќе

мн. дерикожи
Вид збор: Именка, машки род
Човек кој бескрупулозно ги искористува или мами луѓето.
Албански: mashtrues
Употреба: Економија