situation - онтологија

дереџе повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Положба, состојба (обично неподнослива, тешка).
Турски: derece
Употреба: Разговорно

околност повеќе

мн. околности
Вид збор: Именка, женски род
севкупност на услови
Албански: rrethanë, situatë

положба повеќе

мн. положби
Вид збор: Именка, женски род
Состојба, ситуација во која се наоѓа некоја заедница, земја, држава и сл.
Албански: pozitë, situatë
Употреба: Преносно значење

ситуација повеќе

мн. ситуации
Вид збор: Именка, женски род
Збир од услови и околности.
Албански: situatë

стек повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Затекнати услови, ситуација, положба.
Албански: gjëndje, situatë
Примери:
Стек на околностите.