sink in - онтологија

вдлаби повеќе

вдлабат
Вид збор: Глагол, свршен
(се вдлаби) пропадне, се втисне
Албански: futet

длаби повеќе

длабат
Вид збор: Глагол, несвршен
Длабоко размислува, прави длабока анализа.
Албански: mendim i thellë
Употреба: Преносно значење

понира повеќе

понираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вникнува длабоко, навлегува во длабичината на нешто.
Албански: zhytet thell
Употреба: Преносно значење