silver nitrate - онтологија

лапис повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Хемиско соединение, сребрен нитрат, лек во форма на стапче или на воден раствор како средство за дезинфекција и против тртки.
Латински: AgNO3 Албански: nitrat argjendi
Употреба: Хемија