silver - онтологија

сребрее повеќе

сребреат
Вид збор: Глагол, несвршен
Придобива сребрена боја, сребрен блесок.
Албански: zbardhem, thinjem
(се сребрее) Се изделува со својата сребрена боја.
Албански: bëhet e argjent

сребрен повеќе

сребрени
Вид збор: Придавка
Кој содржи сребро; кој е направен од сребро, покриен со сребро, посребрен)
Примери:
Сребрена руда.
Кој прилега на сребро по бојата, блесокот; за коса, брада - побелен.
Примери:
Сребрени облачиња.

сребро повеќе

(едн.) среброто
Вид збор: Именка, среден род
Благороден метал со бела боја и блесок.
Латински: Argentum (Ag) Албански: argjend
Употреба: Хемија
Сребрени пари.
Албански: argjend