sight - онтологија

вид повеќе

мн. видови
Вид збор: Именка, машки род
(едн.) Едно од петте сетила, чијшто орган се очите.
Албански: pamje
Употреба: Медицина

видело повеќе

мн. видела
Вид збор: Именка, среден род
Очен вид.
Албански: pamje
Употреба: Медицина

визир повеќе

мн. визири
Вид збор: Именка, машки род
Нишан, направа преку која се нишани со огненото оружје.
Албански: shënjestër
Употреба: Воен термин

око повеќе

мн. очи
Вид збор: Именка, среден род
Вид, способност за гледање.
Албански: shikim

светило повеќе

мн. светила
Вид збор: Именка, среден род
(обично мн.) вид, очи
Албански: shikim, sy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го удри преку светила.

слика повеќе

мн. слики
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што може да се види, претстави.
Албански: pamje
Употреба: Преносно значење