shortage - онтологија

кусок повеќе

мн. кусоци
Вид збор: Именка, машки род
Количество или износ што недостасува, што е помалку од планираното или од потребното.
Албански: mungesë
Употреба: Економија

недостаток повеќе

мн. недостатоци
Вид збор: Именка, машки род
недостиг
Албански: mungesë