short circuit - онтологија

краток спој повеќе

Вид збор: Сложенка
Прекин на електрична струја поради непосреден допир на жиците.
Употреба: Технологија

куршлус повеќе

мн. куршлуси
Вид збор: Именка, машки род
Прекин на електричната струја во електричната мрежа поради непосреден допир на жиците.
Германски: Kurzschluss Албански: kurcshlus, ndërpreje e rrymës elektrike
Употреба: Технологија