shift - онтологија

оддалечи повеќе

оддалечат
Вид збор: Глагол, свршен
Премести нешто, однесе на поголемо растојание, зголеми растојание.
Албански: largoj

помести повеќе

поместат
Вид збор: Глагол, свршен
(се помести) Се тргне од своето место, се измести.
Албански: largohem, zhvendosem

шалтува повеќе

Види и: шалтер (м.)
шалтуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Вклучува или исклучува; префрла од една состојба или положба во друга.
Германски: schalten
Употреба: Разговорно , Технологија