shield - онтологија

покрие повеќе

покријат
Вид збор: Глагол, свршен
Се постави кај противничкиот играч за да му пречи.
Албански: pengoj
Употреба: Спорт

укрили повеќе

укрилат
Вид збор: Глагол, свршен
заштити
Примери:
И чесен крст да не укрили.

укрилува повеќе

Види и: укрили (св.)
укрилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
укрили

штити повеќе

штитат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чува, држи во заштита некого.
Албански: mbroj, ruaj
Примери:
Тој го штити него.