shawl - онтологија

шал повеќе

мн. шалови
Вид збор: Именка, машки род
Волнена или свилена шамија, служи за завиткување на вратот, или за наметнување
Турски: şal

шалче повеќе

мн. шалчиња
Вид збор: Именка, среден род
шал
Употреба: Деминутив