shaft - онтологија

вратило повеќе

мн. вратила
Вид збор: Именка, среден род
Вретенеста рачка или оска што со вршење врши некоја механичка работа или пренесува кружно движење.
Албански: bosht
Употреба: Технологија

шахта повеќе

мн. шахти
Вид збор: Именка, женски род
Дупка за вадење јаглен или руда од земја.
Германски: Schacht Албански: pus miniere
Употреба: Геологија