shack - онтологија

колиба повеќе

мн. колиби
Вид збор: Именка, женски род
Мало бедно живеалиште.
Албански: klasollë
Употреба: Преносно значење , Разговорно

шатра повеќе

мн. шатри
Вид збор: Именка, женски род
колиба од штици
Албански: kolibe, kasolle