sesame - онтологија

сусам повеќе

(едн.) сусамот
Вид збор: Именка, машки род
Ориентално (растение и плод); служи за исхрана и за добивање на мрсно и слатко масло слично на бадемовото масло.
Латински: Sesamum Турски: susam Албански: susam
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Семето (плодот) од тоа растение.
Употреба: Гастрономија

сусамов повеќе

Види и: сусам (м.)
сусамовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува или е направен од сусам.
Албански: susami
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Сусамово масло.