seek - онтологија

бара повеќе

бараат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се бара) Се труди, прави напор да се најде, да се осознае, да се открие себеси.
Албански: përpiqet të kërkoj

тражи повеќе

тражат
Вид збор: Глагол, несвршен
бара
Употреба: Дијалектен збор