sediment - онтологија

матежина повеќе

мн. матежини
Вид збор: Именка, женски род
Талог во течност.
Албански: fundrinë

седимент повеќе

мн. седименти
Вид збор: Именка, машки род
талог, наслага, мил
Употреба: Геологија

талог повеќе

мн. талози
Вид збор: Именка, машки род
Оној дел од течност што се стајува на дното.
Албански: fundrinë, sediment
Примери:
Талог од кафе, од песок и сл.