seamstress - онтологија

шивачка повеќе

мн. шивачки
Вид збор: Именка, женски род
Жена која живее од шиење.

шијачка повеќе

Види и: шивачка (ж.)
мн. шијачки
Вид збор: Именка, женски род
жена шијач
Албански: rrobaqepëse

шнајдерка повеќе

Види и: шнајдер (м.)
мн. шнајдерки
Вид збор: Именка, женски род
шивачка
Германски: Schneiderin Албански: rrobaqepëse
Употреба: Економија , Разговорно