screw - онтологија

навој повеќе

мн. навои
Вид збор: Именка, машки род
нарежаност на винт
Албански: vidhë
Употреба: Технологија

шраф повеќе

мн. шрафови
Вид збор: Именка, машки род
Спирално нажлебен клинец.
Германски: Schraube
Употреба: Технологија

шрафче повеќе

мн. шрафчиња
Вид збор: Именка, среден род
шраф