schism - онтологија

раскол повеќе

расколот
Вид збор: Именка, машки род
Верување што е против официјалната црква.
Албански: përçarje
Употреба: Црковен термин

шизма повеќе

мн. шизми
Вид збор: Именка, женски род
Расцепување на верска заедница.
Употреба: Религија