scent - онтологија

здив повеќе

мн. здивови
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што испарува, се ослободува од нешто.
Албански: erë
Употреба: Преносно значење

мирис повеќе

мн. мириси
Вид збор: Именка, машки род
Својство на нештата што се чувствува преку носот.
Албански: nuhatje, aromë

миск повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Пријатен мирис воопшто.
Албански: aromë, erë, misk