saviour - онтологија

избавител повеќе

мн. избавители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што избавува, што спасува.

искупител повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Тој што искупува или што искупил нечиј грев.

спас повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Име на црква.
Албански: shpëtimtar
Примери:
Црквата Св. Спас е еден од најзначајните споменици на културата во Скопје.