sausage - онтологија

виршла повеќе

мн. виршли
Вид збор: Именка, женски род
Вид тенок колбас од фино посно месо.
Германски: Würstchen Албански: salsiçe
Употреба: Гастрономија

колбас повеќе

мн. колбаси
Вид збор: Именка, машки род
Прехранбен производ приготвен од зачинето мелено или сечкано месо наполнето во животинско црево или друг вид обвивка.
Албански: salsiçe
Употреба: Гастрономија

колбаса повеќе

Види и: колбас (м.)
мн. колбаси
Вид збор: Именка, женски род
колбас
Употреба: Дијалектен збор

кренвиршла повеќе

Види и: виршла (ж.)
мн. кренвиршли
Вид збор: Именка, женски род
виршла
Германски: Würstchen Албански: salsiçe
Употреба: Гастрономија

суџук повеќе

мн. суџуци
Вид збор: Именка, машки род
Вид дебел колбас приготвен од зачинето мелено или сечкано говедско месо.
Турски: sucuk Албански: suxhuk
Употреба: Гастрономија